چهارشنبه 5 شهریور 1393 | ورود به سايت| ثبت نام كاربر

آرشیو

1389/5/2
  شرکت ها چگونه افزایش سرمایه می دهند؟
By majid49
   

 

 

 

شرکت ها چگونه افزایش سرمایه می دهند

 

 

 

معمولا پس از پیشنهاد هیئت مدیره و ارائه طرح توجیهی افزایش سرمایه و مشخص نمودن روش و محلی که مبلغ افزایش سرمایه قرار است در آنجا سرمایه گذاری شود، این افزایش به میزان مشخص، ( مثلا 100%) به تصویب مجمع می رسد.

  

 

پس از آن این افزایش سرمایه در اختیار هیئت مدیره قرار می گیرد و هیئت مدیره پس از طی مراحل قانونی و جلب رضایت سازمان بورس اقدام به ثبت این افزایش می نماید.

 

 

اصولا افزایش سرمایه به سه طریق امکان پذیر است که ابتدا آنها را نام برده و سپس در قسمت های بعدی توضیحات لازم را می آوریم:

 

 

 1ـ افزایش سرمایه به روش جایزه

2ـ افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

3ـ افزایش سرمایه به روش صرف سهام

  

 

1ـ افزایش سرمایه به روش جایزه :

 

  

همانطور که می دانیم، معمولا شرکت های مقداری از سود سالانه خود را در حساب اندوخته ذخیره می نمایند و در زمان مقتضی با انتقال موجودی این حساب به حساب سرمایه و انتشار اوراق سهام جدید، سرمایه اسمی شرکت را افزایش می دهند و سپس اوراق سهام جدید را به نسبت سهام قبلی بین سهامداران توزیع می نمایند. چون در این حالت سهامداران پولی بابت اوراق جدید پرداخت نمی نمایند، اصطلاحا به آن افزایش سرمایه به روش جایزه می گویند. در این حالت معمولا نسبت کاهش قیمت سهم، بعد از افزایش سرمایه کمی کمتر از نسبت افزایش سرمایه است.

   

 

2ـ افزایش سرمایه از محل آورده نقدی :

 


زمانی که شرکت اندوخته ای در جهت افزایش سرمایه در اختیار ندارد و جهت افزایش نقدینگی قصد افزایش سرمایه را داشته باشد، می تواند از این روش برای افزایش سرمایه استفاده کند. ( توضیه اینکه گاهی شرکت ها مقداری از مبلغ افزایش سرمایه را بصورت اندوخته دارند، ولی این مقدار برای افزایش سرمایه مورد نظر کافی نیست. در این حالت شرکت می تواند، از روش اول و دم همزمان مبلغ افزایش سرمایه را تامین کند)

 

 

حق تقدم ... در این حالت شرکت به هر سهامدار به نسبت تعداد سهام قبلی امتیازی جهت خرید سهام جدید می دهد که اصطلاحا به آن حق تقدم می گویند. پس از ثبت افزایش به این روش برگه های حق تقدم به آدرس سهامداران ارسال میگردد. سهامداران پس از دریافت برگه های حق تقدم در صورت تمایل، مبلغ اسمی سهام متعلقه ( که تعداد آن در برگه حق تقدم مشخص شده است ) را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز نموده و پس از مدتی ( معمولا از یک تا چهار ماه  ) برگه های سهام جدید به سهامداران داده می شود.

 

  

در صورتی که سهامدار به هر علتی، تمایل به استفاده از حق تقدم خود را نداشته باشد، می تواند این امتیاز را به دگیری واگذار نماید. برای این کار می بایست با مراجعه به کارگزاری و تکمیل فرم تقاضای فروش ، تقاضای فروش حق تقدم خود را بنماید.

 

  

خریداران برگه های حقد تقدم، میبایست علاوه بر پرداخت مبلغی که بابت حق تقدم به فروشنده می پردازد مبلغ اسمی حقد تقدم خریداری شده را نیز به حساب شرکت واریز و به انتظار دریافت برگه های سهام بمانند.

  

 

در زمانی که به هر دلیلی سهامداری از حق تقدم خود استفاده ننماید و یا به علت نداشتن آدرس پستی دقیق نزد شرکت موفق به دریافت حق تقدم خود نشود، شرکت پس از فروش این برگه ها در بازار وجه آنرا در حساب سهامدار نزد شرکت نگهداری می نماید.

 

  

مثال : فرض کنید شرکتی با سرمایه 10000 هزار میلیون ریال منقسم به 10 میلیون برگه سهم افزایش سرمایه ای به میزان 100% را در نظر دارد. در این حالت به هر یک از سهامداران، معادل سهام قبلی شان امتیاز حق تقدم تعلق می گیرد. ( به ازای هر 1 سهم 1 سهم جدید ) و سهامدار پس از واریز 1000 ریال برای هر حق تقدم صاحب یک سهم جدید میگردد. قیمت سهم پس از بازگشایی، معمولا اینگونه محاسبه می شود که در ارزش بازار هر یک از سهامداران از شرکت مزبور تغییری حاصل نشود. فرضا اگر قیمت سهم قبل از مجمع 5000 ریال بوده باشد، با توجه به اینکه بابت هر سهم 1000 ریال پرداخت شده دارنده هر یک سهم در گذشته، اکنون دارای 2 سهم میباشد. که هریک از آنها دارای ارزشی حدودا 3000 ریال در بازار است.

 

 

  

حال فرض کنید شرکت مزبور مبلغ 5000 میلیون ریال بصورت اندوخته دارد، برای افزایش سرمایه 100 درصدی نیاز به 5000 میلیون دیگر دارد، که در این حالت، سهامدار به ازاء پرداخت 500 ریال برای هر سهم، معادل سهم قبلی خود سهام جدید دریافت می کند. در این حالت ، اصطلاحا می گویند شرکت از طریق اندوخته و آورده نقدی افزایش سرمایه داده است.

    

 

فرمول کلی برای محاسبه حداقل قیمت سهم پس از افزایش بصورت زیر است:

حداقل قیمت پس از افزایش =

(  قیمت سهم قبل از افزایش + مبلغ اسمی به قیمت حق تقدم متعلقه به یک سهم )

(تعداد حق تقدمی که به هر سهم تعلق می گیرد + 1 )

 

  

فرضا اگر قیمت سهم قبل از مجمع 3000 ریال باشد و شرکت 50% افزایش سرمایه بدهد ، تعداد حق تقدم متعلقه هر سهم برابر 5/. میباشد. که حداقل قیمت هر سهم پس از مجمع برابر می شود با ( 3000 + 500 ) تقسیم بر1,5 که برابر است با حدودا 2230 ریال

 

  

افزایش سرمایه به روش صرف سهام :

 

  

 در این روش شرکت سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی بفروش رسانده و تفاوت حاصل از قیت فروش و قیمت اسمی سهام را بحساب اندوخته منتقل و یا در ازاأ آن سهام جدید، به سهامداران قبلی می دهد.

 

 

 

 یکی از دلایلی که اخیرا این روش نسبت به روش افزایش از طریق آورده بیشتر مورد توجه شرکت ها قرار گرفته ، این است که در این روش شرکت مبلغ مورد نظر برای افزایش سرمایه را در مدت کمتری از طریق پذیره نویسی تامین می کند. بر خلاف روش آورده  که معمولا تامین مبلغ افزایش سرمایه تا آخرین روزهای پایان مهلت استفاده از حق تقدم و همچنین به فروش رساندن حق تقدم های استفاده نشده ، به طول می انجامد. در ایران گاهی شرکت ها مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را از طریق فروش تعدادی برگه سهام به نرخی بالاتر از قیمت اسمی تامین نموده و مابقی سهام را بین سهامداران قبلی توزیع نموده اند. بعنوان مثال فرض کنید، شرکتی 10000 میلیون سرمایه دارد و تعداد برگه های سهام آن 10 میلیون میباشد و هر سهم این شرکت در بازار ، 9000 ریال معامله می شود و این شرکت قصد دارد ، سرمایه خود را به میزان 100% و از طریق صرف سهام افزایش دهد. مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه ، 10000 میلیون ریال میباشد که معادل 10 میلیون برگه سهام جدید است.

 

 

 

  

*تذکر ( اینکه این محاسبه فقط یک مثال است و اینکه شرکت سهام خود را به چه قیمتی باید پذیره نویسی کند خود مستلزم بحث مفصلی است ) حال، اگر فرضا این شرکت سهام جدید را به مبلغ 5000 ریال پذیره نویسی کند، با فروش دو میلیون سهم مبلغ مورد نیاز جهت افزایش سرمایه تامین می گردد و شرکت مابقی سهام جدید یعنی 8 میلیون سهم را بین سهامداران قبلی تقسیم می نماید.

  

 

 

 

به عبارتی به ازای هر 10 سهم قبلی ، 8 سهم جدید، ( بدون پرداخت وجهی )، به سهامداران قبلی تعلق می گیرد. ( از نظر حسابداری شرکت پس از فروش دو میلیون سهم به قیمت 5000 ریال اضافه مبلغ اسمی بر روی هر سهم یعنی 4000 ریال که برای 2 میلیون سهم معادل 8000 میلیون ریال می شود را به حساب اندوخته منتقل و از محل این حساب افزایش سرمایه ای به روش جایزه و به نفع سهامداران قبلی می دهد).

   

 

 

این مورد از روش های افزایش سرمایه به دلیل اینکه به تازگی در ایران رواج پیدا کرده ، لذا قیمت گذاری آن دارای بحث مفصلی است و مثال بالا فقط برای روشن شدن این روش افزایش سرمایه بود.

 

  

 

 

منبع : شرکت اطلاع رسانی بورس

 

 

معمولا پس از پیشنهاد هیئت مدیره و ارائه طرح توجیهی افزایش سرمایه و

rating
 نظرات

تشکر
Created by رضا in 1392/08/08 12:12:58 ق.ظباسلام بسیارعالی وآموزنده بود موفق باشید
تشکر
Created by hooman in 1392/07/15 03:26:17 ب.ظبا سلام
از مطالب مفیدتان در سایت کمال تشکر را دارم، آرزوی موفقیت روز لفزون برایتان دارم.
با احترام


نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر CAPTCHA
وارد نمودن کد
با توجه به واگذاری دنیای بورس و تغییر مدیریت سایت کلیه حقوق سایت متعلق به مدیریت جدید می باشد
تهیه شده در بخش پورتال شرکت تدبیرپرداز